Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 88-75 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, με τον Αιγινιακό να μη μπορεί να τους περιορίσει επιθετικά και το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 52-38 υπέρ των Ίκαρων Γιαννιτσών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά και να προηγηθούν με 74-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη ήταν καλύτεροι, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά όχι να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 88-75.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 25-19, 52-38, 74-56, 88-75.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Μαλλιάρης 9 (1), Χαραλαμπίδης, Ελευθεριάδης 18, Μπογδάνης 15, Μαυρόπουλος 6 (2), Πολυχρονίδης 11 (2), Στόγιος, Καρυπίδης, Υφαντίδης 18 (1), Βουζίνας 11 (3).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Κατσιάνος 20 (5), Αργυρόπουλος 8 (2), Κομπατσιάρης, Κοιλιάς, Βουλτσίδης 31 (1), Μελίδης 11, Βουτσακόπουλος 5, Γιουμούκης, Καλαβρινός.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής
ΚΣ Αετοί Βέροιας – ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 65-52
Εδεσσαϊκός BC – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 48-69
ΠΑΣ Αετός Κιλκίς – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 55-59
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών – ΑΟΚ Αιγινιακός 88-75
ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 69-58
ΑΓΕ Πιερίας – ΦΟ Αριδαίας 74-83

Βαθμολογία (15 αγώνες)
1. ΦΟ Αριδαίας 27*
2. ΚΣ Αετοί Βέροιας 26*
3. ΑΣ Αλεξάνδρειας 25**
4. ΑΓΕ Πιερίας 24
5. ΑΟΚ Αιγινιακός 23*
6. ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών 22*
7. ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 20**
8. ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 20*
9. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 19*
10. ΓΑΣΠ Πάνθηρες 18**
11. ΠΑΣ Αετός Κιλκίς 16*
12. ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 16*
13. Εδεσσαϊκός BC 14*

*14 αγώνες
**13 αγώνες

Η επόμενη αγωνιστική (17η – 02.02.2019)
16:00 ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα – Εδεσσαϊκός BC
18:00 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΠΑΣ Αετός Κιλκίς
18:00 ΑΟΚ Αιγινιακός – ΑΓΕ Πιερίας
18:00 ΦΟ Αριδαίας – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας
18:00 ΓΑΣΠ Πάνθηρες – ΚΣ Αετοί Βέροιας
20:00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών