Ο Αιγινιακός επικράτησε με 68-58 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 20-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 41-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη μπήκαν αποφασισμένοι να εξασφαλίσουν το ροζ φύλλο αγώνα όσον το δυνατό νωρίτερα, κυριάρχησαν στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ διαμορφώθηκε στην ολοκλήρωσή του σε 59-39 υπέρ της ομάδας της βόρειας Πιερίας.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών να μειώνουν τη διαφορά και τον Αιγινιακό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να φτάνει εύκολα στην τελική επικράτηση με 68-58.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 20-16, 41-30, 59-39, 68-58.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 12 (1), Αργυρόπουλος 7 (1), Κοντόπουλος, Κοιλιάς, Βουτσακόπουλος 11 (3), Βουλτσίδης 18 (2), Κιρκιντζώτης 4, Μελίδης 2, Βουτσακόπουλος 10 (2), Δεμερτζής, Παπαμιχαήλ 4.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Χαραλαμπίδης, Ελευθεριάδης 23, Μπογδάνης 3, Μαυρόπουλος, Πολυχρονίδης 5, Στόγιος, Καρυπίδης, Υφαντίδης 16 (2),  Βασιλειάδης 6 (1), Βουζίνας 5 (1).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής
ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα – ΚΣ Αετοί Βέροιας 58-65
ΑΟΚ Αιγινιακός – ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών 68-58
ΦΟ Αριδαίας – ΑΓΕ Πιερίας 70-65
ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 60-83
ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – Εδεσσαϊκός BC 71-54
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΠΑΣ Αετός Κιλκίς 60-42

Βαθμολογία (3 αγώνες)
1. ΚΣ Αετοί Βέροιας 6
2. ΑΟΚ Αιγινιακός 6
3. ΦΟ Αριδαίας 6
4. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 5
5. ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 5
6. ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 4*
7. ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 4
8. Βατανιακός 3*
9. ΓΑΣΠ Πάνθηρες 3*
10. ΑΓΕ Πιερίας 3
11. ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών 3
12. ΠΑΣ Αετός Κιλκίς 3
13. Εδεσσαϊκός BC 3

*2 αγώνες

Η επόμενη αγωνιστική (4η – 20.10.2018)
18:00 Εδεσσαϊκός BC – ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα
18:00 ΠΑΣ Αετός Κιλκίς – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
18:00 ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος
18:00 ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΦΟ Αριδαίας
18:00 ΚΣ Αετοί Βέροιας – ΓΑΣΠ Πάνθηρες
20:00 ΑΓΕ Πιερίας – ΑΟΚ Αιγινιακός