Σαν σίφουνας πέρασε ο Άρης από την Τρίπολη, «κλειδώνοντας» μία σημαντική εκτός έδρας νίκη από το πρώτο ημίχρονο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League. Την ίδια ώρα, η ΑΕΛ αποσπούσε ισοπαλία στο Αγρίνιο απέναντι στον τοπικό Παναιτωλικό

Στην Τρίπολη, ο Άρης υπέταξε τον Αστέρα με 3-0, αιφνιδιάζοντας την τοπική ομάδα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Λάρσον άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του ο Ντιγκινί στο 23′. Πριν κλείσει το ημίχρονο (45΄+1) ο Γκαρσία ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των «κίτρινων», σκορπώντας απογοήτευση στους οπαδούς των γηπεδούχων.

Χάρη στη νίκη του αυτή, ο Άρης διατηρήθηκε μόνος του στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον 32 βαθμούς. Σημειώνεται ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέχει από τον 4ο της βαθμολογίας, Ατρόμητο, 4 βαθμούς – όσους απέχει κι από τον 6ο Παναθηναϊκό