Facebooktwitterlinkedinmail

Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 78-61 από την Αριδαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα την 20η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτερα μπήκε η Αριδαία στην αναμέτρηση, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε από το πρώτο δεκάλεπτο σε διψήφιο επίπεδο και προηγήθηκε με 25-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη ισορρόπησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τη γηπεδούχο μπροστά στο σκορ με 43-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αριδαία διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά της, με το σκορ μετά από τριάντα αγωνιστικά λεπτά να διαμορφώνεται σε 65-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός προσπάθησε να μειώσει την εις βάρος της διαφορά, ωστόσο η Αριδαία διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη με το τελικό 78-61.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 25-13, 43-31, 65-48, 78-61.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Υποδηματόπουλος, Βασίλογλου 2, Πέτκος 15 (2), Τοπαλίδης 7, Αμανίδης, Μπεγλόπουλος, Παπαβραάμ 11 (2), Αβραμίδης 11 (3), Κληντσάρης 2, Μακρόπουλος 20 (2), Στρέπκος 4, Ζέρζης 6 (1).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 2, Κατσιάνος 20 (3), Αργυρόπουλος 8 (1), Κοίλιας, Βουλτσίδης 13 (1), Μελίδης 12, Βουτσακόπουλος 5 (1), Γιουμούκης 1, Καλαβρινός.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής
ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 83-52
ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 44-40
ΦΟ Αριδαίας – ΑΟΚ Αιγινιακός 78-61
ΑΓΕ Πιερίας – ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 60-82
ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών – ΓΑΣΠ Πάνθηρες 72-67
ΠΑΣ Αετός Κιλκίς – ΚΣ Αετοί Βέροιας 70-64

Βαθμολογία (19 αγώνες)
1. ΦΟ Αριδαίας 34*
2. ΑΟΚ Αιγινιακός 32
3. ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών 32
4. ΑΣ Αλεξάνδρειας 32*
5. ΚΣ Αετοί Βέροιας 31*
6. ΑΓΕ Πιερίας 29
7. ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 28*
8. ΓΑΣΠ Πάνθηρες 27*
9. ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 26*
10. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 25
11. ΠΑΣ Αετός Κιλκίς 25
12. ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 21*
13. Εδεσσαϊκός BC 18*

*18 αγώνες

Η επόμενη αγωνιστική (21η – 02.03.2019)
16:00 ΓΑΣΠ Πάνθηρες – ΑΓΕ Πιερίας
18:00 ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας
18:00 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας
18:00 ΚΣ Αετοί Βέροιας – ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών
20:00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΦΟ Αριδαίας
20:30 Εδεσσαϊκός BC – ΠΑΣ Αετός Κιλκίς