«Ανατολή ελπίδας» ανέτειλε για το Νέο Παμβριακό, με την εκτός έδρας viral νίκη του (2-0) επί του Αετού Καταλωνίων -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr… από τη «Σκάλα του Μιλάνου»-, πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας (6η αγωνιστική) για την ομάδα της Βρίας, σε μια αναμέτρηση που επαναφέρει, επιτέλους, το «talk of the town», στην ποδοσφαιρική Πιερία, εντός και εκτός των τειχών, σε… αλώνια και σαλόνια, δίνοντας χρώμα και λάμψη… Superleague, σ’ ένα πρωτάθλημα που δικαιούται την εξωστρέφεια και την αξίζει για πολλούς και διαφορετικούς λόγους. Γιατί -χωρίς δόση υπερβολής-, σε ποιο παιχνίδι της Superleague, τη φετινή χρονιά, σημειώθηκε αντίστοιχο γκολ μ’ αυτό του Ν. Στραβογιάννη, που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων, καθότι το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Ελάφου; (ολοκληρώνονται σταδιακά οι εργασίες στο γήπεδο των Καταλωνίων)
Οι γηπεδούχοι, πάντως, του Χρήστου Παπαγιάννη, είχαν συντριπτική κατοχή της μπάλας από το πρώτο ημίχρονο, κυκλοφορία και πλαγιομετωπική ανάπτυξη, αλλά χώλαιναν στη δημιουργία και στην παραγωγή φάσεων στην αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι, με αμυντικούς προσανατολισμούς, κράτησαν ανέπαφη την εστία τους και προειδοποίησαν, σε δύο περιπτώσεις, τα Καταλώνια, στις λιγοστές επιθετικές πρωτοβουλίες τους. Η επανάληψη ξεκίνησε με το «Γκολ του χρονιάς», του Ν. Στραβογιάννη, κόντρα στη ροή του αγώνα, από απευθείας εκτέλεση φάουλ (Δείτε ξεχωριστό αποκλειστικό θέμα), γεγονός που χαλύβδωσε τους φιλοξενούμενους, που με την ψυχολογία στα ύψη και σεμιναριακή προπονητική διαχείριση από τον Γιάννη Συμεωνίδη, κατάφεραν, όχι μόνο να κρατήσουν μακριά τους αντίπαλους επιθετικούς αλλά και να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με το «συνήθη ύποπτο», Δαλάκα, από συστημένη στημένη μπάλα του Στραβογιάννη εκ νέου και να κλειδώσουν την παρθενική νίκη τους στο πρωτάθλημα